Share:
 

News

NSDCC Team selections October 12-18
Date of Event Northern Suburbs District Cricket Club: Fri Oct 11, 2019 10:48AM
NSDCC Team selections October 12-18

NSDCC Team selections October 12-18 - MyCricket email function is playing up (my apologises if you receive multiple  team selection emails)

 

The forecast is bleak for Saturday... of course the club reserves the right to reselect sides in the advent of an unscheduled one day fixture if week 1 is washed out.

We have huge player numbers. Some decisions are not fair.

Tavs not selected in Fives or above have been allocated for the Sunday fixture ONLY.

We are in discussions with Gold Crest and Stafford to provide more spots.

Thanks to Brett Mortimer and Darren Roy for all of their hard work with this.

Team selections:

QLD Prem C-Bulls Masters First Grade Competition

Northern Suburbs* v Sandgate - Redcliffe

Shaw Park (Ian Healy Oval) 151 Shaw Road [maplink36921]

12 Oct 2019 10:00AM, 19 Oct 2019 10:00AM

 Kendel S Fleming

Bernard B Bester

Josh Brown

Sam Wilson

Mitchell Connolly

Michael Dawson

Connor Sully

Tom A Healy (wk)

Samuel Hele

Patrick Farrell

Nathan A McSweeney (c)

-----------------------------------------------

QLD Prem C-Alan Pettigrew Shield [2nd]

Sandgate - Redcliffe v Northern Suburbs*

Sandgate Redcliffe District Cricket Club  (Trevor Hohns Oval) 106 Kempster Street [maplink32700]

12 Oct 2019 10:00AM, 19 Oct 2019 10:00AM

 Michael J Lloyd

Hamish A Martin

Parth A Patel

Adriane S Morrison

Zach H Allen (c)

Tobias Snell (wk)

Mitchell J Doolan

Noah McFadyen

Daley C Martin

Addy Grewal

Nathan L Carroll

------------------------------------------------

QLD Prem C-Norm McMahon Shield [3rd]

Northern Suburbs* v Sandgate - Redcliffe

Shaw Park (Alan Pettigrew Oval) 151 Shaw Road [maplink36918]

12 Oct 2019 12:15PM, 19 Oct 2019 12:15PM

 Haydn P Murray

Guy C Rushton

Kyle W Hitchman (c)

Andrew Campbell

William Prestwidge

Riley Sela (wk)

Hassan Sardar

Matthew Clarke

Lachlan Jess

Harrison D Weir

Ethan J Bartley

------------------------------------------------

QLD Prem C-Bob Spence Shield [4th]

Sandgate - Redcliffe v Northern Suburbs*

Sandgate Redcliffe District Cricket Club  (Trevor Barsby Oval) 106 Kempster Street [maplink32698]

12 Oct 2019 12:15PM, 19 Oct 2019 12:15PM

 Michael D Wright

Darren Roy

Liam Byrne

Craig Michael Holmes (c)

Lachlan Marshall

Matthew J Lockhart (wk)

Cameron Vellacott

Induwara Ranatunga

Leighton Milburn

Bradley D Ilott

Lachlan Maher

-----------------------------------------------

QLD Prem C-Roy Tanner Shield [5th]

Northern Suburbs* v Sandgate - Redcliffe

Shaw Park (Geoff Dymock Oval) 151 Shaw Road [maplink36920]

12 Oct 2019 12:15PM, 19 Oct 2019 12:15PM

 Glenn D Netto (c) (wk)

Thomas M Adams

Matthew J Keller

Rohan G Pyne

Hayden Guse

Jack N Manly

Tyran Eggmolesse

Ned A Paddison

Rory Scott

Myles Price Moor

Samuel J Cousar

------------------------------------------------

Keller XI - 6(2): QLD Prem C-WEP Harris Shield [6th]

Northern Suburbs [2]* v University of Queensland

Seventh Brigade Park (Turf 2) 43 Delaware Street [maplink36905]

12 Oct 2019 12:15PM, 19 Oct 2019 12:15PM

 Henry Coventry

Paul W Keller (c)

Giacomo Keable

Stephen R Godden (wk)

William Campbell

Chad Oehlman

Cory Eglinton

George Kelsall

Michael J Dowe

Dylan Fields

Andrew N Pine

------------------------------------------------

Maher XI 6(1): QLD Prem C-WEP Harris Shield [6th]

Sandgate - Redcliffe v Northern Suburbs [1]*

Sandgate Redcliffe District Cricket Club  (Dixon Oval) 106 Kempster Street [maplink32699]

12 Oct 2019 12:15PM, 19 Oct 2019 12:15PM

 Gregory J Maher

Matthew J Hammelmann

James P Maher (c)

Cameron Ashfield

Harrison Hele

John Holohan

Jacob Farrell

Christopher Maher

Kaif Mohammed (wk)

Henry J Joseph

Lachlan E Kosanic

Sub- Districts

Saturdays 12/19 October

B1

Bracken Ridge vs Everton Cricket Club

at Peter Gallagher Oval Chermside West

Arrive at 12pm

Ben Rainbird 1414200

Jack O'Brien 0690669

Musashi Yamamoto 1944288

Max Sawley  0876028  ( week 1 only/ Tavs week 2)

 

B3

Bracken Ridge v Valley

at McPherson Park, Bracken Ridge

Arrive at 12pm

Declan Cassidy 0674564

Kade Graffen 1440649

Ben Dempsey 0888691

Cam Martin 0680003

 

C1

Bracken Ridge v Taringa Rovers

at Jack Speare Park Taringa

arrive 12 noon

Luca Cavallucci 0923341

George Burtenshaw 0882419 ( week 1 only)

 

SUNDAY

QLD Prem C-The Lord's Taverners Competition

Sunshine Coast v Northern Suburbs*

Elizabeth Daniels Park (Kerry Emery Oval) 60 Syd Lingard Drive [maplink33023]

13 Oct 2019 10:00AM

 Joshua McFarlane

Hugh A Couper

Jonah J Clarke

Isaac N Mills

Matthew J Lockhart (c) (wk)

Jack N Manly

Frederick Marshall

Tom Campbell

Nathan Armitage

Baxter T White

Thomas F Noonan

Jackson Roy

------------------------------------------------

U15 Development v Toombul

La Frantz oval

Arrive 9am Sunday 13 October

Ben Dempsey(wk)

Pat Keyser

Harry Dutton

Mac Sargent

Gus McFadyen

Angus Kelly

Aidan Taylor(vc)

Sam Loch

Blake Mclean(c)

Ethan Zilovic

Oliver white

Ewan Little


Last updated: Friday October 11, 2019 11:52AM
Author: Paul Keller